podmenu

 

Ankieta

Kto z reprezentacji Polski zaskoczył Cię najbardziej pozytywnie w tym sezonie?

Biegi narciarskie świat

MŚ LIBEREC 2009 czyli....CZESKI FILM

Lidove Noviny (Liberec, 16.10 – inf.własna) Ostatni ludzie w grupie wolontariuszy i zupełny brak komunikacji z nimi. Tak wygląda wg dzisiejszych Lidovych Novin sytuacja w KO na dzień dzisiejszy. Sytuacja jest jednak inna, liczba wolontariuszy na dzień dzisiejszy wynosi 1569 ludzi, w roku 2006 było ich 1740, odeszło więc ok.10%. List, który przew. KO Katerina Neumanova wysłała do wszystkich wolontariuszy z zespołu Liberec 2009, zaraz po swoim powołaniu , spotkanie sekcji Transport, planowane spotkanie sekcji Sport i Bezpieczeństwo, a także kontakt telefoniczny z wolontariuszami. Stworzenie zespołu, który będzie odpowiedzialny za wolontariat na czele z Denisem Tomaszem i Vandou Sulcovou. Takie są fakty, które pokazują stan przygotowań do mistrzostw, a nie jeden nieudokumentowany artykuł w gazecie. „Wszystkie podobne nieprawdziwe informacje wywołują u wolontariuszy wątpliwości. Przeszkadzają nam w pracy, komplikują ją , zmuszają nas do dementowania tych bzdur i uspokajania wolontariuszy. Artykuł, który ukazał się w gazecie nie ma nic wspólnego z faktami, jedynymi informacjami jakie podaje to wypowiedzi byłej anonimowej wolontariuszki i byłej pracownicy Teamu Liberec 2009 – powiedział Denis Tomas menager Teamu Liberec 2009. Zaraz po powołaniu na funkcję przew. KO , Katerina Neumanova, wysłała do wszystkich list, w którym podziękowała za współpracę i wezwała do dalszej pracy. Każdego dnia wysyła się e-maile i telefonuje do ludzi z Teamu. Sytuacja wygląda więc trochę jak w czeskim filmie, wszyscy mówią, a nikt nic z tego nie rozumie.

Autor: kace
Źródło: Lidove noviny/liberec 2009.com

Komentarzy: 0

2007-10-17 22:26

Czytaj więcej

XXI Puchar Prezydenta SKP-Rolki

Wyniki XXI zawodów nartorolkowych o Puchar Prezydenta SKP w Szczyrbskim Plesie.Mariusz Michałek, po raz drugi z rzędu zwycięzcą!Szkoda tylko, że kategoria seniorów to wewnętrzna sprawa zawodników z Polski.

Autor: kace
Źródło: w

Komentarzy: 0

2007-10-14 22:02

Czytaj więcej

NOWOśCI W TRANSMISJACH TV

 

W dniach 8-9 października 2007 dział marketingu FIS kierowany przez Christiana Knauth zorganizował drugie warsztaty dla realizatorów telewizyjnych dotyczące sposobu realizacji transmisji telewizyjnych biegów narciarskich. Jej celem było ukazanie optymalnych rozwiązań dla transmisji telewizyjnych z Pucharu Świata w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej. Seminarium prowadzone przez Thomasa Strobla eksperta FIS ds. telewizji wraz z fachowcami z Austrii, Czech, Niemiec, Włoch, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii oraz z przedstawicielami „Infront Italy” posiadacza praw do transmisji .W seminarium uczestniczyli z ramienia FIS m.in. Vegard Ulvang, Tiit Pekk, Jürg Capol i dyrektor PŚ w Kombinacji Norweskiej Uli Wehling. Jednym z głównych tematów seminariów była produkcja telewizyjna różnych zawodów zwłaszcza tych ze startu indywidualnego, które stwarzają najwięcej problemów przy realizacji wymagające specjalnego centrum telewizyjnego optymalizującego jakość produkcji. Następnie grupa ekspertów zaprezentowała przygotowaną oprawę graficzną zawodów. Kolejną sprawą było przekazywanie emocji za pomocą telewizji tak by widzowie czuli się jak gdyby oglądali zawody na żywo. W nadchodzącym sezonie PŚ będą próby poprawy tego elementu zwłaszcza podczas zawodów w Beitostoelen (NOR), których realizacja będzie się odbywać wg nowych eksperymentalnych kryteriów np. start zgodnie z rankingiem, ale z wydłużającą się przerwą pomiędzy zawodnikami(np. od 15 do 60 sekund). Inną możliwością lepszego przekazywania uczuć jest zastosowanie tak zwanej „loży lidera”w której aktualny lider oczekiwałby na kolejnych zawodników. Rozwiązanie to znane jest już m.in. z PŚ w Narciarstwie Alpejskim. „Seminarium to dostarczyło wspaniałej okazji do wymiany doświadczeń i opinii oraz dzielenia się posiadaną wiedzą. Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczestnikom za aktywny szczery udział w dyskusji. Musimy teraz przedsięwziąć kroki, które pozwolą pokazać wszystkim widzom biegów narciarskich wspaniałe widowisko” podsumował Thomas Strobl.

Komentarzy: 0

2007-10-14 14:11

Czytaj więcej

REWELACYJNE WARUNKI NA DACHSTEINIE

Zima zbliża się coraz bliżej i wprzeciągu ostatnich tygodni Alpy pokryły się pierwszym śniegiem. Bieganie na Dachsteinie jesienią to zawsze niezwykłe przeżycie. W zeszłym tygodniu bieagało się rewelacyjnie, pierwsze dwa dni miła i słoneczna pogoda z temeraturą 30 stopni Celcjusza oraz trasami przygotowanymi pierwsza klasa. Zjechało się już kilka seniorskich kadr narodowych, ale w przeważają juniorskie drużyny z Europy Wschodniej i Skandynawii. Trenując na lodowcu należy skupić się na długich, wolnych treningach tlenowych. Intensywne treningi zazywaczaj przeprowadzane są w dolinie Ramsau, gdzie mają świetne trasy nartorolkowe oraz doskonałe ścieżki do biegania i imitacji z kijami. Dookoła pełno austiackich krów. Nasza S-kadra też się tam znajduje, w zasadzie chodzi tylko o Justynkę ze swoją świtą. Niebawem kolejni nasi rodzimi biegacze do niej dołaczą. W poszukiwaniu „pierwszego śniegu” wkrótce wyruszy młodzieżowa kadra, wraz z nią naczelny publicysta naszego portalu, Wojtuś B. Jak wiadomo gdzie kadra, tam też Poroniec. W taki sposób w drgiej połowie października Dachstein czeka „polski najazd”. Nie pozostaje nam życzyć nic innego, jak owocnych treningów i ładnej pogody.

Autor: MiEteK
Źródło: w

Komentarzy: 0

2007-10-11 16:27

Czytaj więcej

Wysoki poziom hemoglobiny legalnie?!

W tym sezonie dwaj niemieccy zawodnicy, Jens Filbrich oraz Franz Göring otrzymali zaświadczenia, potwierdzające ich genetycznie wysoką zawartość hemoglobiny we krwi. Najwyższa wartość hemoglobiny dozwolona przez FIS obecnie wynosi 16g/dl u kobiet i 17g/dl u mężczyzn. Jeżeli zawodnicy będą w stanie udowodnić, że wartości zwiększone są w sposób naturalny, mogą otrzymać stosowne zaświadczenie od FIS-u. Zaświadczenie pozwla Filbrichowi i Göringowi stratować z watością 17.5g/dl. Jednakże w przypadku Filbricha tyczy się to stratów na wysokości powyżej 1000 m. Nie było decyzji w przypadku Evi Sachenbacher, kolejnej niemieckiej zawodniczki. FIS odrzucił jej podobny wniosek ubiegłego roku, argumentując zbyt małą ilością dowodów. Lekarz niemieckiej zawodniczki, Dr Bernd Wolfarth tłumaczył, że sytuacja Evi jest wciąz ta sama. Jej poziom hemoglobiny podlega sporym wahaniom. Dr Wolfarth zaznacza, że wartości hemoglobiny są kontrowersyjne. Po pierwsze, rozmaite federacje ustanawiają rózne standardy. Po drugie, sprawa Sachenbacher nie została całkowicie wyjaśniona. W przyszłości może dojść do indywidulalizacji dopuszczalnego poziomu hemoglobiny dla każdego zawodnika. Uzyskanie takiego zaświadczenia jest niezwykle trudne. Zawodnicy składający taką prośbę muszą wykazać wyczerpującą historię dotyczącą wysokiego poziomu hemoglobiny – im bardziej wstecz tym lepiej, włącznie ze stanem z dzieciństwa, dokumentacją stwierdzającą takie same przypadki w rodzinie oraz pełnym raportem hematologa. FIS rozpatrzy podane informacje, ale nie ma żadnej gwarancji, że decyzja bedzie pozytywna. Zawodnicy, którzy są blisko tej granicy lub ją przekraczają okazjonalnie nie otrzymają takiego zaświadczenia. Zawodnicy muszą udokumentować, że poziom hemoglobiny mają stale ponad dopuszczalną normę. Natomiast w przypadku Evi Sachenbacher, jej poziom hemoglobiny ulega znacznym wahaniom. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie ponad tuzin zawodników nie zostało dopuszczonych do startu z powodu wysokiego poziomu hemoglobiny. Regulamin FIS-u w tym przypadku stanowi, że zawodnik z wysoką hemolobiną, nieposiadający zaswiadczenia, ale o negatywnym wyniku testów antydopingowych, nie podlega żadnej karze. Dwaj amerykańscy zawodnicy, Kikkan Randall oraz Leif Zimmerman byli jednymi z tych którzy otrzymali taki zakaz. W ich przypadku było to wyłączenie ze startów na 5 dni. Poziom hemoglobiny, zdaniem niektórych to dosyć kontrowersyjna metoda pozwalająca określić czy zawodnik stosuje doping. Jednak fakt, że tylko niektórzy zawodnicy otrzymują takie zaświadczenia pokazuje jaka panuje rozbieżność między między rzeczywistością, a subiektywnymi decyzjami FIS.

Autor: MiEteK
Źródło: fasterski.com

Komentarzy: 1

2007-10-09 22:33

Czytaj więcej

BĘDZIE LEPIEJ

 

Narciarstwo Biegowe: Lepsza jakość przez współdziałanie. FIS-owska Komisja ds. Biegów Narciarskich była w czasie bardzo zapracowana w czasie spotkania, jakie miało miejsce w zeszłym tygodniu w Zurychu. Oprócz spotkań podkomitetów ds. Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego, Dzieci i Młodzieży oraz Komitetu Wykonawczego i szkolenia dla Delegatów Technicznych(TDs) i Organizatorów PŚ. Seminarium było oparte na burzy mózgów dotyczącej nowych planów efektywnej współpracy i rozwiązań. To był bardzo efektywny weekend. Połączenie seminariów dla delegatów i członków KO zaowocowało bogatym dzieleniem doświadczeń i wiedzy oraz praca w grupach sprawiła, że uczyniliśmy duży krok naprzód skomentował Vegard Ulvang(NOR) prezes Komisji Biegów FIS. Komitet Wykonawczy najwięcej uwagi poświęcił projektowi Kalendarza PŚ na sezon 2008/2009. Projekt zawierający plany połączenia inauguracji sezonu biegowego i zjazdowego, trzecią edycję Tour de Ski i próbę przedolimpijską w Vancouver będzie rozpatrywany w listopadzie.

Komentarzy: 0

2007-10-08 22:33

Czytaj więcej

POSTĘP W LIBERCU

W ubiegłym tygodniu w Zurychu odbyło się drugie w 2007r. spotkanie Grupy Koordynującej przygotowanie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Liberec 2009. Nowo mianowana przewodnicząca komitetu organizacyjnego Katerina Neumannova i kierownik Marek Retman pochwalili się postępami i sukcesami w przygotowaniu zawodów. Przedstawili przebieg prac przy wykańczaniu tras narciarskich „Vesec” łącznie z przygotowaniem tras łyżwo- i nartorolkowych, ukończeniem mostów oraz dróg dojazdowych także systemu naśnieżającego. Przedłuża się natomiast budowa kompleksu skoczni narciarskich „Jested”, której ukończenie planowane jest na połowę grudnia. Na 9-10 planowane są próbne zawody w skokach narciarskich a na 15-17 lutego w biegach i kombinacji norweskiej. Kolejnym krokiem KO będzie przygotowanie miejsc rozgrywania zawodów do odbioru przez komisje techniczne oraz położenie nacisku na promocję imprez testowych i uruchomienie nowej strony internetowej. Miasto Liberec zatwierdziło rządowy projekt finansowania przebudowy uniwersyteckiego campusu tak by mógł służyć uczestnikom MŚ.

Autor: huk
Źródło: FIS

Komentarzy: 0

2007-10-08 22:23

Czytaj więcej

Tour de Ski oczami zawodnika –Christiano Zorzii

„Pierwsza edycja zawodów Tour de Ski była wielkim przeżyciem. Oceniając pod względem zainteresowania mediów i opinii publicznej, ta nowa formuła poztywnie wpłyneła na narciarstwo biegowe. Przemieszczanie się pomiędzy miejscami rozgrywanych zawodów ma nowy wymiar, co może źle wpływać, a nawet przeszkadzać zawodnikom w regeneracji. Dało się zauważyć, że aby liczyć się w końcowym rankingu forma zawodników oraz ich sprzęt (narty/smarowanie) musiały byc optymalnie dopracowane. Elementy, w których nie przygotowałem się wystarczająco w ubiegłym sezonie. Mam nadzieję uda mi się wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów i zdołam osiągnąć główny cel, jakim jest czołowe miejsce w końcowym rankingu Tour'u.”

Autor: MiEteK
Źródło: www.tour-de-ski.com

Komentarzy: 0

2007-10-07 23:59

Czytaj więcej

Mistrz olimpijski w lekkiej atletyce trenerem norweskich sprinte

Norweska kadra sprinterów w ostatnim czasie przygotowuje się do nadchodzącego sezonu na zgrupowaniu wytrzymałościowym w Trondheim. Jednym z kluczowych elementów treningu jest poprawienie słabej wytrzymałości, treningi prowadzone są pod nadzorem złotego medalisty olimpijskiego w biegu na 800 m, Vebjørn'a Rodal'a, który współpracuje z kadrą sprinterów od kilku sezonów. Sprinterzy znajdują się w cięzkim okresie treningowym i obóz w Trondheim obejmuje dużą ilość treningów w tempie startowym. Zgodnie z poleceniami Rodal'a zawodnicy wykonują 12x1 minutowe powtorzenia pod górę, wielu z nich juz odczuwa efekty podtrzymywanych obciążeń w treningu w ostatnich tygodniach. „Nie możemy robić mocniejszego treningu niż ten. To byłoby wtedy już szkodliwe. Ten obóz to prawdopodobnie najcięższy jaki dotąd mieliśmy” - powiedział -Rodal. Rodal był aktywnie zaangażowany – nadzorował poszczególne treningi z grupą w trakcie trwania obozu. Skupił się przede wszystkim na dynamice, szybkości i pułapach beztlenowych. „Nowe rzeczy, które wprowadziliśmy do treningu ubiegłego roku były bardziej specificzne, dostosowane do naciarstwa i kazdego zawodnika z osobna. To funkcjonuje bardzo dobrze, a zawodnicy już zaczynają dostrzegać efekty” - wyjaśnił mistrz olimpijski z 1996 roku. Kolejnym treningiem wprowadzonym przez Rodal'a, był trening szybkościowy na bieżni w kolcach. W tym zakresie odnotował znaczącą poprawę. „Każdy zadaje się iść naprzód po cieżkim tygodniu i zaczynam dostrzegać duży postęp. W zasadzie na każdym obozie wykonujemy te same treningi, przynajmniej wtedy gdy wszyscy są obecni.” Rodal będzie monitorował poczynania zawodników przez cały sezon, ponadto bedzie asystował w niektórych zawodach. foto:Thomas Furuheim

Komentarzy: 0

2007-10-07 23:29

Czytaj więcej

BIEGANIE DLA NAJMŁODSZYCH - SZWEDZKA SZKOŁA

 

Jak sprawić aby zajęcia z techniki dla dzieci stały się atrakcyjne?

Z pomocą przychodzi Kanadyjski Związek Narciarski, który na podstawie szwedzkich filmów szkoleniowych wydał bardzo interesującą broszurę, na temat „narciarskich placów zabaw”. „Narciarski plac zabaw” to specjalnie przystosowane miejsce do nauki techniki narciarskiej w sposób naturalny. W naturalny sposób podnosi umiejętności dzieci, rozwija równowagę oraz zdolności koordynacyjne. Dostarczając przy tym dużo świetnej zabawy. Jego ukształtowanie powinno byc zróżnicowanie, ze względu na różnorodność ćwiczeń doskonalących elementy techniki. Wszystko zależy od inwencji budowniczego oraz dostępnych materiałów i miejsca w którym ma powstać.

Broszura zawiera instrukcję jak przygotować takie miejsce, i co powinno się na nim znaleźć. Szerzej opisane w filmie dostepnym na DVD, przygotowanym prze Szwedzką Federacje Narciarską pt.”SKI FUN”. Jest to świetny pomysł na organizację zajęć dla dzieci stawiających pierwsze kroki na nartach, jak i tych bardziej zaawansowanych.

Komentarzy: 0

2007-10-06 16:06

Czytaj więcej

SZWAJCARSCY BIEGACZE KOPIUJĄ TdS.

Zawodnicy szwajcarskiej kadry narodowej spędzili ostatni tydzień w Andermatt, w Szwajcarii. Nic w tym dziwnego, gdyby nie formuła sprawdzianów, która była imitacją zawodów Tour de Ski. Podczas gdy wiekszść zawodników miała 6 startów w 7 dni, sprinterzy uczestniczyli tylko w trzech pierwszych. Program był nastepujący: Dzień 1: Bieg na nogach – Prolog Dzień 2: Nartorolki F – Bieg pościgowy Dzień 3: Nartorolki F – Sprint Dzień 4: Regeneracja Dzień 5: Nartorolki F/Cl – Bieg przebierany Dzień 6: Nartorolki Cl Dzień 7: Nartorolki F – Bieg pod górę Ostatni start siódmego dnia był niemal identyczną kopią ostatniej odsłony prawdziwego Tour de Ski, gdzie zawodnicy musieli wybiec do Alpe Cermis, sławnego ośrodka w Val di Fiemme. Finałowa wspinaczka podczas Tour de Ski wynosiła 3.7 km, ze średnim nchyleniem 12-14% i róznicą wzniesień wynoszącą 425 metrów. Podobnie jak w prawdziwym Tour de Ski zawodnicy otrzymali bonus sekund (5-15 sekund) za miejsce w pierwszej trójce każdego dnia. Bonus sekund był odejmowany zawodnikowi od aktualnego czasu wyścigu na zakonczenie „Tour'u”. Czwartego dnia zawodnicy otrzymali lekcję golfa od byłego trenera kadry amerykańskiej Tronda Nystada. Nystad jest obecnie trenerem szwajcarskich sprinterów. Szwajcarska ekipa ma nadzieję, że ten trening przyniesie efekty podczas tegorocznego Tour'u. W zeszłym roku Szwajcarzy mieli tylko jedno miejsce na podium Tour de Ski, sprint w Monachium wygrał Christoph Eigenmann.

Autor: MiEteK
Źródło: nordicski.ch

Komentarzy: 0

2007-10-06 15:13

Czytaj więcej

SZWAJCARSCY BIEGACZE KOPIUJĄ TdS.

 

Zawodnicy szwajcarskiej kadry narodowej spędzili ostatni tydzień w Andermatt, w Szwajcarii. Nic w tym dziwnego, gdyby nie formuła sprawdzianów, która była imitacją zawodów Tour de Ski. Podczas gdy wiekszść zawodników miała 6 startów w 7 dni, sprinterzy uczestniczyli tylko w trzech pierwszych. Program był nastepujący: Dzień 1: Bieg na nogach – Prolog Dzień 2: Nartorolki F – Bieg pościgowy Dzień 3: Nartorolki F – Sprint Dzień 4: Regeneracja Dzień 5: Nartorolki F/Cl – Bieg przebierany Dzień 6: Nartorolki Cl Dzień 7: Nartorolki F – Bieg pod górę Ostatni start siódmego dnia był niemal identyczną kopią ostatniej odsłony prawdziwego Tour de Ski, gdzie zawodnicy musieli wybiec do Alpe Cermis, sławnego ośrodka w Val di Fiemme. Finałowa wspinaczka podczas Tour de Ski wynosiła 3.7 km, ze średnim nchyleniem 12-14% i róznicą wzniesień wynoszącą 425 metrów. Podobnie jak w prawdziwym Tour de Ski zawodnicy otrzymali bonus sekund (5-15 sekund) za miejsce w pierwszej trójce każdego dnia. Bonus sekund był odejmowany zawodnikowi od aktualnego czasu wyścigu na zakonczenie „Tour'u”. Czwartego dnia zawodnicy otrzymali lekcję golfa od byłego trenera kadry amerykańskiej Tronda Nystada. Nystad jest obecnie trenerem szwajcarskich sprinterów. Szwajcarska ekipa ma nadzieję, że ten trening przyniesie efekty podczas tegorocznego Tour'u. W zeszłym roku Szwajcarzy mieli tylko jedno miejsce na podium Tour de Ski, sprint w Monachium wygrał Christoph Eigenmann.

Komentarzy: 0

2007-10-06 15:13

Czytaj więcej
Zobacz więcej

Patronujemy - Patronujemy - Patronujemy

Bieg piastów Bieg Podhalański Bieg Jaćwingów Bieg Hetmański 14  lutego 2016 bieg lotnikow

Partnerzy - Partnerzy - Partnerzy

Biegi Górskie Winter Szus Beskidski Cross Tylko igrzyska Biathlon karpacz DZN Projektujemy, zakładamy, aranżujemy i pielęgnujemy ogrody z największą starannością. Szklarska Poręba Jamrozowa Polana Biegówki Bielsko polskie nartorolki partner nordiclife Encyklopedia sportu

Prawa autorskie © skipol.pl

S

k

l

e

p